piątek, 20 lutego 2015

Reincarnation, czyli narodziny żakietu Chanel - artystyczny film Karla Lagerfelda

Nazwisko Lagerfeld zna pewnie każdy, kto w jakimś stopniu interesuje się modą. Jeśli nie to zachęcam do poczytania o nim. Dziś zamierzam zaprosić Was do obejrzenia filmu wyreżyserowanego przez Karla. Jestem ciekawa Waszych opinii.
A więc co tu mamy? Na początek ujęcie pomieszczenia z dwoma portretami silnie nawiązującymi do pewnych postaci historycznych - cesarza Franciszka Józefa oraz jego żony cesarzowej Elżbiety, znanej jako Sissi. Ale gdy przyglądamy się portretom bliżej widzimy na nich Pharrella Williamsa oraz Carę Delevingne (chociaż tą panią ja akurat mało znam ;). Poniżej możecie porównać oryginalne obrazy cesarza i cesarzowej z obrazami przedstawionymi w filmie oraz z samymi aktorami.
Po chwili przenosimy się do hotelu z restauracją (hotel w Salzburgu, lata 50.). Widzimy powyższych bohaterów w rolach zupełnie innych: kelnerka w bawarskim stroju podająca piwo (nawiązanie do korzeni cesarzowej Sissi), krótko pozująca przy portrecie, jakby utożsamiająca się z Sissi, oraz pan obsługujący windę. Pojawia się kolejna ciekawa postać - Coco Chanel, grana przez Geraldine Chaplin. Zauważcie, który numer pokoju podaje Pani Chanel - numer 5. To dla mnie oczywiste nawiązanie do słynnych perfum.

Około trzeciej minuty filmiku zaczyna się dziać magia w hotelowym holu (wybaczcie to dziwne zdanie ;). Jest noc, tuż przed północą. Postacie z portretów nagle stają się rzeczywiste i zaczynają tańczyć.

Następnie mamy poranek. Chanel wychodzi z windy i zadaje panu od windy pytanie: skąd wziął swój żakiet? Odpowiada, że wykonano go dla niego. Coco po chwili mówi, że wykona go dla siebie. Zastanawiałam się jak rozumieć ten fragment - czy to fikcja czy rekonstrukcja autentycznej sytuacji z Chanel. Dopiero mam zamiar zapoznać się z biografiami na jej temat. Dużo wyjaśnił mi kolejny filmik, który umieściłam poniżej z kulisów powstawania. Tak więc sytuacja żakietem jest prawdziwa i tak Chanel zaczęła projektować żakiety. To właśnie początek słynnych żakietów chciał przedstawić Lagerfeld.

Karl wyjaśnia także potrójne znaczenie tytułu Reinkarnacja. Nie do końca zrozumiałam, bo Karl niewyraźnie mówi po angielsku, a mój angielski też nie jest dobry. Chodzi w każdym razie o żakiet i parę cesarską.

Źródła zdjęć:
http://d364xmxptyhbiv.cloudfront.net/wp-content/uploads/2014/12/reading-karl-lagerfeld-chanel-film-01.jpg
http://www.fubiz.net/wp-content/uploads/2014/12/Reincarnation-by-Karl-Lagerfeld.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-RKe8pHR27q8/VI5jK-XSVcI/AAAAAAAAAMQ/qC2VWM3cz_s/s1600/cara_delevigne_pharrell_chanel_reincarnation_1.jpg
http://www.fubiz.net/wp-content/uploads/2014/12/Reincarnation-by-Karl-Lagerfeld_9.jpeg
https://flavorwire.files.wordpress.com/2014/12/cara-and-pharrell.png
http://i.ytimg.com/vi/wO4-TV6Zckc/maxresdefault.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony mi czas i komentarze.
Pozdrawiam Iselle ;)