poniedziałek, 5 maja 2014

Projektowanie mody: nienaturalne szablony modelek

Na pewno wiecie, że zawodowe modelki z wybiegów różnią się od "normalnych" kobiet. Te pierwsze są przede wszystkim wysokie do nieba, mają bardzo długie i chude nogi, ledwie zaznaczoną talię, wąskie biodra i mały biust. Całość sylwetki na ogół jest bardzo szczupła jeśli nie powiedzieć koścista. Wiele z modelek wygląda niezdrowo. Niestety projektanci mody często zamiast wyplenić sylwetkę anorektyczki z wybiegów, wybierają właśnie takie modelki, bo potrzebują "wieszaka": modelki tak chudej i niewyraźnej, aby ubrania wyszły na pierwszy plan. Modelka nie może przyćmić ubrania. Dlatego stosuje się także naturalne i dyskretne makijaże, a włosy układa gładko w kucyk.


Oczywiście ja preferuję zupełnie inną sylwetkę: z wyraźnie zaznaczoną talią, czyli bardzo kobiecą klepsydrę. Jestem też za długimi nogami, co pozwala dopasować na modelce zdecydowanie każdy strój, ale te nogi można też wydłużyć odpowiednim obuwiem. Tyle o modelkach, przejdźmy do rysunku.


Jak można zauważyć na pierwszy rzut oka postacie modelek na rysunkach żurnalowych również są zniekształcone. Jest to celowy zabieg (choć zdarza się, że nie). Na chudych szablonach modelek każdy ciuch wygląda po prostu lepiej, choć w rzeczywistości po uszyciu może być odwrotnie.


Nieproporcjonalne i zniekształcone rysunki postaci są bardziej popularne wśród projektantów, bo wyglądają ciekawiej i jak już wspomniałam potrafią "sprzedać" każdą wizję stroju. Dodatkowo projektant może w ten sposób wykazać się pomysłowością i kreatywnością w przedstawieniu pomysłu.

W tym poście chcę zaproponować Wam kolejny rodzaj szablonu wzorowany na japońskich komiksach i filmach animowanych (mangach i anime). Założę się, że każdy słyszał o Czarodziejce z Księżyca i innych tytułach z Azji. Cechą charakterystyczną postaci z mangi i anime jest właśnie zniekształcenie sylwetki: długie, szczupłe nogi, wąska talia, duży biust i głowa. Jak się przekonałam wiele lat temu, takie postacie potrafią znakomicie się sprawdzić jako modele do strojów.

Poniżej przedstawiłam wam trzy obrazki: postać z anime, szablon modelki i przykładowy projekt na nim wykonany. Jak wykonać taki szablon? Wyszukajcie w wyszukiwarce ilustrację przedstawiającą całą postać z mangi lub anime. Najlepiej, aby była ubrana w coś kusego, aby jak najwięcej ciała było widoczne. Dzięki temu nie będzie trzeba dorysowywać całych nóg czy rąk. Potem wystarczy wydrukować taką postać na kartce A4 i przez szybę (pod słońce) odbić samą sylwetkę na białej kartce. Szablon gotowy.Poniżej kolejny przykład. Tym razem mam ilustrację z trzema paniami, wybrałam pierwszą od lewej.


Aby było bardziej czytelnie, w programie graficznym obrysowałam postać w taki sposób jak będzie wyglądał szablon. Co nieco poprzesuwałam lub pozmieniałam w sylwetce.


I poniżej sam obrys. Spokojnie możecie to odbić przez szybę (lub za pomocą kalki), a nie tak jak ja bawić się w grafika (co jest niestety czasochłonne). Miałam gdzieś gotowy ten szablon do sfotografowania, ale nie mogłam znaleźć go znaleźć w całej skrzynce cennej makulatury :)


I przykładowy projekt. Tego typu szablony stosowałam w czasach mojego gimnazjum.


Mam nadzieję, że załapaliście jak robić własne szablony. Na koniec jeszcze jeden gotowy szablon ode mnie. Jeśli nie brakuje Wam motywacji do projektowania własnych ubrań, to stworzenie nowych szablonów będzie dla Was pestką. W ten sposób możecie tworzyć niezliczoną ilość szablonów, testować różne pozy modelek i mieć z tego świetną zabawę ^^


Inne posty dotyczące rysunku w projektowaniu mody:
Projektowanie mody: modelki nie ma?
Źródła ilustracji:
http://papilot3.mykmyk.pl/img/660/0/chude-modelki-50600654.jpg
http://papilot.mykmyk.pl/img/660/0/58545141.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-e58OFGTfH2A/Ufeg88xbRzI/AAAAAAAABWU/fOED1KvEIMA/s1600/skanuj0026.jpg
http://fashion-serwer.home.pl/autoinstalator/wordpress/wp-content/uploads/2013/03/PiSM3-280x280-pion.png
http://www.zeberka.pl/img/le/259_10.jpg
http://modaija.pl/wp-content/gallery/pazdziernik/lexus/Maja%20Kotecka%202.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-b1ictwMgJ5M/UMzmLs8CCKI/AAAAAAAAB1M/KANElrOBtQk/s1600/anowi_low_2910_4.jpg
http://digart.img.digart.pl/data/img/vol2/9/61/miniaturki400/2781136.jpg
 http://img2.wikia.nocookie.net/__cb20130919141041/sailormoon/images/a/a8/Star_Fighter_anime.jpg
http://www.shiningmoon.com.pl/PL/Galeria/Html/ArtbookMaterials.html

1 komentarz:

Dziękuję za poświęcony mi czas i komentarze.
Pozdrawiam Iselle ;)