niedziela, 9 czerwca 2013

Co autor przekazał obrazem, czyli symboliści

Część projektów na zaliczenia pokończona, więc zabrałam się za przepisywanie notatek z historii sztuki. Trochę jest tego materiału (powiedziałabym mnóstwo). Tak w sumie wszystko sprowadza się do zapamiętania kilkudziesięciu obrazów i ich przekazów symbolicznych. A symboliki jest tyle, że można by napisać książkę na temat każdego dzieła z osobna.
Edward Burne-Jones Przeklęta głowa 1886-87


Co na przykład mamy na tym obrazie? Nawiązuje do greckiego mitu o Perseuszu. Bohater zabił Meduzę. Razem z Andromedą pochyla się nad sadzawką, aby obejrzeć głowę Meduzy (nawet po śmierci zamieniała w kamień). Co w nim przekazano?

- śmierć: jest tajemnicą, czeka wszystkich, nikt jej nie oszuka, ani przed nią nie ucieknie; ludzie nie są w stanie poznać jej tajemnicy.
- jabłoń i węże; przypomnienie, że śmierć jest skutkiem grzechu pierworodnego; jabłka leżące na ziemi - wszystko w świecie materialnym zgnije jak te owoce. 
- sadzawka w kształcie ośmiokąta (liczba 8 to liczba wieczności) to motyw chrześcijański; człowiek dąży do nieśmiertelności, pragnie życia wiecznego. 
- rozdarcie człowieka między życiem doczesnym  a duchowym, tęsknota za rajem.
- odbicie w wodzie mówi o przemijaniu, czymś złudnym; życie i wszelkie sprawy doczesne przemijają, nie są wieczne; także wartości duchowe, życie wieczne mogą być tylko mrzonką.
- motyw kobiety fatalnej, która sprowadza nieszczęścia; tu jest nią meduza; kobieta może dawać życie (kochankowie), ale także je odbierać (Gorgona Meduza).

To oczywiście tylko niektóre symbole i ich przesłania. Za każdym razem gdy patrzę na te obrazy widzę kolejne elementy układanki, kolejne ciekawe wątki. Przyznam, że to fajna zabawa tak odszyfrowywać obrazy :)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/Burne-Jones.jpg

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy post. A ja akurat za pół roku poprawiam historię sztuki, ale symboliki nie mieliśmy się uczyć a tylko epok, autorów i tytułów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazdroszczę ^^ Nie poprawiania, ale zakresu informacji do nauki. Ja muszę zapamiętać oprócz autorów i tytułów przesłania symboliczne (jeśli takowe są, a raczej w większości są) i trochę o kompozycji, barwach, technice artysty i odniesieniach do innych obrazów, epok czy stylów ;) Dużo tego...

      Usuń

Dziękuję za poświęcony mi czas i komentarze.
Pozdrawiam Iselle ;)