niedziela, 17 lutego 2013

Artysta szokuje

Nie bez powodu uważa się, że artyści to wariaci. Zdarzało się, że mieli nierówno pod sufitem. Słyszałam o przypadkach chorób umysłowych, fobii z dzieciństwa, traum. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ^^ 

Wielu twórców tworzy dzieła, które powszechnie jest ciężko zaakceptować. Dzieje się tak, gdy ich praca odstaje od przyjętych w danym czasie norm społecznych i obyczajowych. Wystarczy złamać tabu. Rozgłos i publiczne potępienie murowane. Słyszeliście może o Maurizio Cattelanie? Zamiast opisywać kim on jest, pokażę może kilka zdjęć jego prac. Mam nadzieję, że siedzicie...Kustosz pewnego muzeum przyklejony do ściany taśmą klejąca. Po jakimś czasie trzeba było go odkleić, bo źle się poczuł. To chyba taśma izolacyjna...


 Wiewiórka samobójczyni. To nie jakaś maskotka tylko prawdziwe wypchane zwierzątko.Tak. Ten koń również jest wypchany i wystaje ze ściany. Swoją drogą ciekawe jak go tak trwale przymocowali.


Jedna z najbardziej kontrowersyjnych prac. Pierwsza i ostatnia zarazem praca artysty zaprezentowana w Polsce. Nie muszę chyba wspominać, że wywołała wielkie poruszenie.


Nie martwcie się. To nie są prawdziwe dzieci. Dzieło okazało się tak masakryczne w przekazie, że już pierwszego dnia ludzie zdjęli je z drzewa.


Artysta chyba lubi przyczepiać różne rzeczy do ściany...


W porównaniu do wcześniejszych prac, ta ręka nie szokuje.


W twórczości Cattelana jest mnóstwo wypchanych zwierząt i figur woskowych. Ta powyżej jest wielkości małego chłopca.


Kolejny koń...


I kolejne figury woskowe.


Pewien milioner poprosił artystę o stworzenie dla niego pracy. Chyba był nieźle zaskoczony, gdy w lodówce znalazł woskową figurę swojej babci...

Niektóre dzieła Cattelana mogły Was nieźle zszokować. Ale pocieszę Was. Znam jeszcze bardziej pokręcone prace polskich artystów ^^


Źródła ilustracji:
http://1.bp.blogspot.com/-tSa7baxnNgI/UPHIqsuWpDI/AAAAAAAAC7g/uxayGG_NlKs/s1600/03.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-mmhGJyPW9u8/TzEEYOnBXLI/AAAAAAAAAU0/mGKqnTDhYHw/s1600/15__maurizio-cattelan_-_bidibidobidiboo2.jpg
http://www.benlewis.tv/wp-content/maurizio-cattelan-11.jpg
http://www.sonart.pl/static/obrazy/sztuka-instalcja-rzezba-maurizio-cattelana-the-ninth-hour-610-3.jpg
http://latajacapyza.blox.pl/resource/cattelan1.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/Maurizio_Cattelan_Eingemauerte_Nazis.jpg
http://static.perrotin.com/oeuvre/photo/Maurizio_Cattelan/maurizio-cattelan-19335_1.jpg
http://3.bp.blogspot.com/_XJhPkMexX_U/STQYtTAnhNI/AAAAAAAAAxY/1USwTu6jD4Q/s400/maurizio-cattelan-1.jpg
http://www.sonart.pl/static/obrazy/sztuka-instalacja-maurizio-cattelan-amen-csw-centrum-sztuki-wspolczesnej-zamek-ujazdowski-warszawa-610-2.jpg
http://www.tomorrowstarted.com/wp-content/uploads/2011/11/maurizio-cattelan-we-2-men-sleeping.jpg
http://static.perrotin.com/oeuvre/photo/Maurizio_Cattelan/maurizio-cattelan-3467_1.jpg

2 komentarze:

 1. Jak już kiedyś wspominałam nie znam się na sztuce,ale lubię pooglądać ciekawe prace.Niestety tego co pokazałaś,ja osobiście do sztuki nie zaliczam.Iselle powiedz mi czy ktoś studiował kilka lat sztukę,żeby ,,powiesić''dzieci na drzewie,albo wypchać wiewiórkę i położyć ją na stole?!Co artysta miał na myśli?!Można by szukać przekazu,przyroda ginie,zwierzęta ....ale to jest trywialne.
  Byś może jestem ignorantką i nie rozumiem ,że sztuka powinna szokować i prowokować.
  Ostatnio nawet,przy okazji jakiegoś programu o sztuce zastanawiałam się nad fenomenem Piccasso.Gdyby poprzestał na realistycznym malarstwie, pewnie nikt by go nie zauważył.Szokując ludzi swoimi,,bohomazami ''zyskał rozgłos i pieniądze.
  Mam nadzieję Iselle,że wybaczysz mi mój referat i mam nadzieję,że włos nie zjeżył Ci się na głowie,czytając te moje wywody.Ja, nieznająca się na sztuce kobita, tak własnie to widzę;)
  Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ nie mam co wybaczać :) Po prostu przedstawiłam nieco prac pewnego mężczyzny ^^ Uznałam go za ciekawy przypadek i dlatego umieściłam.

   Osobiście nie uważam tego człowieka za artysty. Nie z powodu jego prac. Z tego co czytałam, miał w wielu pracach jakieś przekazy. W każdym razie celowo nie umieściłam w poście kilku faktów.

   Po pierwsze, on nie ma wykształcenia w dziedzinach sztuki. W swoim życiu pracował w kilku różnych zawodach i dopiero jakoś po 30 stwierdził, że zacznie "tworzyć".
   Po drugie, co mnie najbardziej bulwersuje, nie tworzy sam swoich dzieł. Nie zna nawet i nie próbuje poznać technik wytwarzania. Po prostu je zleca komuś. Czasem nawet ogranicza się tylko do rozmowy telefonicznej z producentem.
   Po trzecie, na wystawy i wywiady wysyła swojego sobowtóra, który mówi trochę o pracach.

   A z tym szokowaniem odbiorców się robi od zawsze ;) Tylko, że kiedyś co innego bulwersowało. Na przykład na początku XIX wieku było nie do pomyślenia, żeby stworzyć rzeźbę odstającą za bardzo od wzorców antycznych. Jeśli artysta poszedł za daleko był krytykowany i przez wiele lat nie mógł wystawić danej rzeźby (dopóki szum nie ustał).

   Usuń

Dziękuję za poświęcony mi czas i komentarze.
Pozdrawiam Iselle ;)